Ubuntu 12.10 Dizüstü Bilgisayar Parlaklık Ayarları

Mevcut dizüstü bilgisayarım HP Pavilion DV6 şu ana kadar Ubuntu ile birkaç ufak tefek sorunum oldu. Bunlar ise parlaklık ayarları ve değiştirilebilir ekran kartı. Ekran kartı sorunumu çözdüm ancak parlaklık ayarlarıyla açıkçası hiç uğraşmadım derken bugün aklıma takıldı ve biraz araştırma yaptım ardından da çözüme ulaştım.

Normalde ekran parlaklığı ilk kurulumdan itibaren en son seviyede geliyor ve ne Fn kombinasyonu ne de Ubuntu içerisindeki parlaklık ayarı herhangi bir şekilde çalışmıyor. Şu ana kadar bu durumdan pek rahatsızlık duymasamda pil ömrü için araştırma gereği duydum. Çözüm oldukça basit. Benim dizüstü bilgisayarımda işe yaradı denemek isteyen arkadaşlar için çözüme bakalım.
Uçbirimi açarak;

$ sudo gedit /etc/default/grub

Komutunu veriyoruz. Böylelikle Grub ayarlarını değiştirebiliyoruz. Şimdi gelen belgede şu iki satıra bakmamız gerekiyor;

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=""

Bu satırları bulduktan sonra;

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

kısmını

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash pcie_aspm=force acpi_backlight=vendor"

Şeklinde değiştiriyoruz ve kaydedip kapatıyoruz. Bu işlemden sonra Fn kombinasyonunuz ve ubuntu içerisindeki parlaklık ayarlarınızın çalışması gerekiyor. Eğer ilk yaptığınızda çalışmazsa bilgisayarınızı yeniden başlatıp tekrar deneyin. Parlaklık ayarları konusunda sorununuz çözmüş olmalısınız.

Bir Cevap Yazın