Arch Build System Nedir? Nasıl Kullanılır?

Arch Build System, Arch Linux kullanıcılarına sunulan kaynak koddan paket kurma yöntemidir. Arch Build System ile Arch Linux depolarından çektiğiniz paketleri kendi, istediğiniz parametreler ile derleyerek pacman ile kurabileceğiniz paket.tar.xz haline getirebilirsiniz.

Neden Arch Build System(ABS) Kullanayım?

Aslında bunun birden fazla nedeni var. O yüzden aklıma gelen başlıkları burada kısaca yazacağım.

  • Kendi isteklerinize uygun daha minimal bir çekirdek elde etmek için
  • İhtiyaçlarınız doğrultusunda kullandığınız bir pakete özellik eklemek veya özellik çıkarmak için
  • Bütün sisteminizi baştan kendi belirttiğiniz parametreler ile derlemek için

Bu üç başlık şu anda aklıma gelen nedenler. Arch Build System‘i tabiki en ufak paket için kullanmanıza gerek yok. Ancak kullandığınız bir paketin Arch Linux depolarındaki hali işinizi görmeyebilir. Dolayısıyla bu tür durumlarda paketin kaynak kodlarını Arch Linux deposundan indirerek kendi ihtiyacınıza göre derleyebilirsiniz. Başlamadan önce sizlere tavsiyem Arch Build System için yeni bir klasör oluşturmanız ve işlemleri o klasör içerisinde gerçekleştirmeniz. Şimdi aşamalarımıza geçelim.

$ sudo pacman -S subversion

Ardından;

$ svn checkout --depth=empty svn://svn.archlinux.org/packages

$ svn checkout --depth=empty svn://svn.archlinux.org/community

Burada ben örnek olarak Vim paketini X11 desteği ile baştan derledim. Kendi paketleriniz için paket isimleriniz farklı olacaktır.

$ cd packages
$ svn update vim
$ cd vim/repos/extra-x86_64
$ nano PKGBUILD

nano olarak belirttiğimiz yer kendi metin düzenleyeciniz de olabilir. Aşağıdaki gibi bir görüntü karşınıza çıkacaktır.


Her paket için farklı farklı parametreler olacaktır. Buradaki parametreleri iyice inceleyip istediklerinizi aktif ettikten sonra metin düzenleyicinizden kaydedip çıkabilirsiniz. Şimdi paketinizi derlemek ve kurmak için yapmanız gereken tek şey;

$ makepkg

komutunu vermek. Eğer bağımlılıklardan yana bir hata bildirimi alırsanız;

$ makepkg -s

komutunu vermeniz yeterli olacaktır. makepkg hakkında daha detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz. Arch Build System genel olarak bu şekilde işliyor. Eğer istediğiniz bir paket istediğiniz özellikleriyle resmi depolarda değil ancak Arch User Repository(AUR) içerisinde bulunuyorsa, AUR yerine Arch Build System kullanmanız güvenlik açısından daha iyi olacaktır. Eğer ABS ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın